+48 61 640 23 20 biuro@info-baza.pl

Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 16, chętnie odpowiemy na Państwa pytania

 • Często zadawane pytania

  • Wybór nazwy.
   • Użytkownik powinien znać nazwę domeny (strony internetowej), którą chce pragniesz zarejestrować (np: twojanazwa.pl). Nazwa powinna być przemyślana , powinna kojarzyć się z nazwą firmy lub typem działalności, jaką prowadzi użytkownik. Należy pamiętać, że domena jest wartością unikalną i nie istnieją dwie identyczne domeny, wiec pośpiech przy ich rejestracji jest wskazany. Domeny rodzajowe określające rodzaj działalności lub bezpośrednio związane z produktem dają porównywalnie znacznie większe korzyści plasując ich właściciela na "głównej ulicy" w wirtualnym świecie.Posiadanie własnej domeny zwiększa dostępność serwisu - część internautów "strzela" szukając strony firmowej poprzez kojarzenie nazwy i rozszerzenia, np. www.firma.pl
  • Jak to się dzieje że strona się wyświetla 24h?
   • Aby strona wyświetlała się w sieci Internet oprócz tego, że jest zbudowana, to zawartość całego dokumentu powinna być umieszczona na komputerze, który jest podłaczony do sieci internet 24h na dobę. Taki komputer nazywamy serwerem www.
    Na serwerze przechowywana jest zarówno zawartość strony, jak i poczta elektroniczna.
    Umożliwia to magazynowanie informacji dowolnej wielkości. Inni użytkownicy łączą się z serwerem www, odczytują zawartość strony lub pozostawiają pocztę. Użytkownik włączeniu swojego komputera łączy się ze swoim serwerem i odbiera pocztę.
  • Rejestracja a hosting (hosting- utrzymywanie)
   • Należy wiedzieć, że posiadanie domeny nie jest w jakikolwiek sposób związane z koniecznością wyboru konkretnego serwera.
    Rejestracja domeny jest pewną procedurą, która mówi o tym,że nabywają Państwo prawa do jej wyłączności i dysponowania nią w indywidualny sposób. Jednym słowem być jej właścicielem to jedno, a utrzymywać ją na serwerze to odrębna sprawa. Proces rejestracji głównie dotyczy prawa własności. (lecz również uwzględnia tzw. hosting czyli miejsce przechowywania treści strony). Jeśli nie jesteś zdecydowany lub zorientowany podczas procedury rejestracji, jaki hosting jest dla Ciebie najlepszy. Możesz domenę tylko zarezerwować, a póżniej uzupełnisz dane dotyczące hostingu( opiekuna technicznego). Domena może być w dowolny sposób przenoszona między serwerami różnych dostawców usług tak, że odbiorca nie zauważa zmian i problemów z dostępem do zasobów.
  • Parkowanie domeny.
   • Parkowanie domeny (rezerwacja) jest usługą przeznaczoną dla osób, które nie chcą w tej chwili publikować własnych stron, chcą jednak zarezerwować domenę internetową do przyszłego wykorzystania. Parkowanie polega na bezpłatnym użyczeniu naszych serwerów DNS dla potrzeb utrzymania domeny. Po wpisaniu jej w przeglądarce stron internetowych, oglądający zobaczy stronę tymczasową zaparkowaną na naszym serwerze. Domenę można w każdym momencie wykorzystać do stworzenia serwisu WWW, kont pocztowych i innych usług,
  • Co to znaczy "zarejestrować domenę"?
   • Rejestracja domeny nie jest równoznaczna z jej wykupieniem - co roku operatorzy domen pobierają za nią opłatę, a jeśli ta nie zostanie uiszczona - kasują domenę. Najprościej więc porównać rejestrację domeny do dzierżawy na czas nieokreślony.
  • Kiedy płacę za rejestrację domeny?
   • Zasada ogólna - za rejestrację domeny płacimy po otrzymaniu dokumentu w tej sprawie. (faktury z NASKu, faktury od Consulting Service - właściciela serwisu www.RejestratorDomen.pl).
  • Ile trwa rejestracja domeny?
   • Ogólnie zależy to od operatora - przyjęło się, że rejestracja lub przeniesienie domen krajowych trwa (.pl) - do 5 dni roboczych. Staramy się to robić w kila minut do kilku godzin od wpłynięcia pieniędzy na nasze konto (rejestracja).
  • Adresy internetowe w języku ojczystym
   • Można bezpłatnie pobrać wtyczkę, aby dostosować swoją przeglądarkę.
    http://www.idnnow.com/index.jsp
  • Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?
   • Można to sprawdzić w naszej bazie WHOIS.
  • W przypadku domen polskich w bazie nie ma danych osób prywatnych (ze względu na obowiązujące prawo).
  • Procedura rejestracji
   • Krok 1
    Wybierz nazwę, którą chcesz zarejestrować, sprawdź jej dostępność dla innych rozszerzeń.
    Rezultaty zobaczysz w kroku 2.
   • Krok 2
    Wybierz nazwy, które chcesz zarejestrować , dodaj inne nazwy , poznaj ceny.
    W tym kroku pojawiają się wszystkie, tylko dostępne domeny wybrane w kroku pierwszym. Istnieje również możliwość zrezygnowania z poszczególnych domen na tym etapie oraz dodanie nowych innych. Ten krok można powtarzać w nieskończoność dodając kolejne domeny do rejestracji.
    W kroku tym przy każdej domenie ustawiony jest okres, na jaki chcesz rejestrować 1, 2 lub 3 lata oraz podana cena poszczególnych domen oraz cena sumaryczna.
    Po wybraniu wszystkich domen przyciskamy "rejestruj zaznaczone"
   • Krok 3
    Uzasadnienie prawa do posługiwania się domeną
    Tu uzasadnienie wybieramy z listy lub wpisujemy własne.
   • Krok 4
    Rejestracja nowego użytkownika, logowanie
    Jako nowy użytkownik serwisu przechodzisz przez proces rejestracji tylko raz zakładając sobie własny login i hasło. Podajesz dane typu: osoba fizyczna czy firma , potem zależnie od potrzeb dane osobowe lub firmowe , adres, telefon, e-mail , NIP, REGON, PESEL..
    Jeśli już kiedyś się rejestrowałeś, Twoje dane są w naszej bazie i nie musisz ich wypełniać, wystarczy się zalogować, pominiesz wtedy krok 5 i znajdziesz się w kroku 6.
   • Krok 5
    Opiekun techniczny, hosting
    Tą część można przejść na dwa sposoby.
    Jeśli znamy serwery, nazwę i dane firmowe oraz kontaktowe opiekuna technicznego, to wchodzimy w zakładkę hosting i wypełniamy wszystkie pola. Jeśli wspomnianych danych nie znamy, ten punkt zawsze można uzupełnić później. Należy wówczas skorzystać z zakładki parkowanie. Parkowanie jest bezpłatne przez 30 dni i w tym czasie należy podjąć decyzję, co do oferty hostingu. Wciśnięcie zakładki parkowanie podstawia serwery automatycznie i przenosi do kroku 6.
   • Krok 6
    Potwierdzenie danych i wysłanie wniosku
    W tym kroku należy uważnie sprawdzić dane, potwierdzić je oraz wydrukować fakturę proformę, którą należy opłacić w okresie do 7 dni. Po opłaceniu faktury domena z zarezerwowanej otrzyma status zarejestrowanej. Status zarezerwowanej domeny widać po zakończeniu kroku 6 pod linkiem przeglądarka.
   • Zapraszamy również do zapoznania się z panelem administracyjnym "Twoje domeny", gdzie można zobaczyć swoją zarezerwowaną domenę oraz wydrukować dowód wpłaty / polecenie przelewu. Wszystkie dokumenty księgowe zostają jednocześnie wysyłane na adres e-maila podany przy rejestracji.

  Opcje na domeny

  Test domen

  Domeny Testowe - DNT - dla domen polskich
  Usługa ta pozwala na ostateczne zarejestrowanie domeny na okres testowy 14 dni przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Pod taką domenę można podczepić dowolny serwis, uruchomić pocztę i testować przez cały 14 dniowy okres trwania usługi. Celem jest sprawdzenie atrakcyjności domeny i pomiar ruchu.

  • Zastosowanie:
   • 1. Jeśli nie są Państwo pewni, którą z wybranych kilku lub kilkunastu domen będą Państwo używali jako domenę główną Państwa serwisu , sugerujemy zarejestrować je wszystkie jako testy po bardzo atrakcyjnej cenie, po namyśle ( do 14 dni ) pozostawiając tylko jedną lub dwie jako ostatecznie wybrane.
   • 2. Omawiana usługa ma na celu wyszukiwanie domen posiadających takie nazwy, które użytkownicy wpisują bezpośrednio lub przez pomyłkę do przeglądarki internetowej. Do domen takich należą bardzo popularne nazwy produktów, czynności , usług, oraz wszelkiego rodzaju pomyłki, błędy pisowni, tzw. czeskie błędy i inne które są często wpisywane.
    Przykład: domena wszystkim znana to np.: Onet.pl i większość chce oglądać Onet.pl, taka stronę można wpisać do przeglądarki też jako WWW.onet.pl, ale gdy wpisujący nie wpisze kropki po WWW to przez pomyłkę tak naprawdę wpisze wwwonet.pl a to już jest zupełnie inna domena i właścicielem strony jest ktoś inny. Ten ktoś generuje na swojej stronie ruch umieszczając tam swoja stronę lub reklamę do swojej strony odnosząc korzyści z tego tytułu. Pomyłki typu onte.pl tez należą do częstych i są wykorzystywane.
    Nawet nie posiadając własnego biznesu, na który można było by przekierować taką domenę, istnieją dwie duże międzynarodowe firmy, które płaca za generowanie ruchu. Na takiej domenie, na której jest dużo odwiedzin umieszczane są reklamy często zbliżone tematycznie z oczekiwana stroną, są to reklamy Google, za które Google wypłaca wynagrodzenie tym firmom, a firmy wypłacają właścicielom domen. Wypłaty uzależnione są od generowanego ruchu. Narzędzie jakie dostarczają te firmy to liczniki unikalnych odwiedzin strony. Przez okres testu - 14 dni - możemy oszacować czy na wyszukanej domenie generowany jest wystarczający ruch aby środki z reklam pomnożone przez odpowiednią ilość okresów 14 dniowych przypadających na rok, dały zysk przewyższający wartość odnowienia domeny. Nawet pozornie niezbyt dobra domena może wygenerować kilkaset zł rocznie co znacznie przewyższa nakłady ponoszone na jej utrzymanie , nie wymaga to też od właściciela żadnych nakładów pracy. Posiadając portfel wielu takich domen można żyć z ich wynajmu. Jak zarabiać co roku 1 mln zł ? , należy mieć 10 tys. domen przynoszących 100zł rocznie z reklam lub 1000 domen przynoszących 1000zł rocznie. Wszystko zaczyna się jednak od pierwszej domeny.
  • Podczas 14 dniowego okresu testowego domeny możliwe jest wykonanie jedynie dwóch operacji: rejestracji domeny na pełny okres abonamentowy i zmiany delegacji.
  • Po 14 dniach test wygasa i potencjalny klient rozstaje się z domeną bez jakichkolwiek konsekwencji.
  • Jeśli podczas testów zdecydujemy się ją zatrzymać, należy opłacić jej rejestrację , wnosząc opłatę do sprzedawcy w taki sposób, by był w stanie ją zarejestrować jeszcze przed upływem 14-go dnia od czasu rozpoczęcia testu. W przeciwnym przypadku można narazić się na stratę tej domeny i może ona zostać przechwycona przez kogoś innego.
  • Abonentowi nie przysługują jakiekolwiek roszczenia z tytułu zakończenia testów na domeny. Rejestracja domen i sposób ich użytkownika nie może naruszać praw osób trzecich.

  Transfer domen

  Szczegółowe wiadomości na temat transferów.

  • Transfer - przeniesienie obsługi domeny od jednego rejestratora do drugiego. NASK występuje tu również jako rejestrator.
   • Transfer dokonywany jest tylko i wyłącznie na skutek złożenia wniosku do rejestratora aktualnie zarządzającego domeną w celu wydania kodów authinfo uprawniających nowego rejestratora do przejęcia domeny do swojego systemu. Transfery z NASK powinny być zgłaszane w formie elektronicznej w naszym systemie co powoduje wygenerowanie elektronicznego wniosku do NASK, który należy wydrukować i wysłać faksem do NASK w dniu jego wygenerowania. Transfery od Partnerów NASK to zgłoszenie chęci uzyskania kodów authinfo do swoich domen - abonent zgłasza do obecnego rejestratora zarządzającego domenami w sposób właściwy wskazany przez tego rejestratora. Najczęściej jest to poczta elektroniczna bywają formy listów poleconych lub faksów.
  • Okresy transferów:
   • Transfer z NASK powinien być zgłoszony do NASK najpóźniej 24 dni przed datą wygaśnięcia domeny. Jeśli ta data została przekroczona NASK wystawi fakturę na okres następnych 12 miesięcy w dniu jej wygaśnięcia. Ponownie wniosek transferu może być złożony do NASK po 21 dniach nowego abonamentu. Domenę można przetransferować bezpłatnie zaraz po tych 21 dniach, następny rachunek z naszego systemu zostanie wystawiony płatnikowi domeny po roku. Generalnie transfery są bezpłatne, chyba ze regulaminy szczegółowe rejestratorów stanowią inaczej. Kody transferów z NASK dostajemy bezpośrednio do systemu a przetransferowane domeny pojawiają się w spisach domen zarejestrowanych w panelach abonentów i partnerów.
   • Transfery od innych rejestratorów dokonywane są przez abonentów samodzielnie. Transfery od innych rejestratorów są objęte limitem czasu, blokada dotyczy 21 dni po poprzednim transferze lub nowej rejestracji.
  • WAŻNE
   • Należy wybrać Id Kontaktu (abonenta), zaznaczyć adresy DNS na które ma być zmieniona delegacja po dokonaniu Cesji, lub wpisać własne Name Serwery.
  • Po zaznaczeniu pola wyboru i wciśnięciu "Wykonaj cesję", zostanie wygenerowana dokument na podstawie którego należy dokonać wpłaty. Opłata rozpoczyna nowy okres (1 rok) utrzymania domeny dla Abonenta u nowego Rejestratora. Po opłaceniu i rozpoczęciu cesji do abonenta(ów) zostaną wysłane maile z EURid z prośbą o potwierdzenie chęci dokonania cesji. Wiadomość zostanie wysłana na aktualny adres e-mail znajdujący się w bazie Whois dla danego id kontaktu abonenta domeny, a także na adres mail strony zgłaszającej Transfer (TRADE) . Transfer (TRADE) dojdzie do skutku, jeśli w terminie 14 dni od otrzymania maili z Eurid, zostaną one pozytywnie potwierdzone.
  • Maile z Eurid są wysyłane tuż po zgłoszeniu domeny do transferu, w naszym systemie ma to miejsce w momencie uregulowania opłaty związanej z operacją Transferu. Jeśli przynajmniej na jeden z adresów mail nie trafi korespondencja z Eurid, można potwierdzić taki Transfer (TRADE) wysyłając do Eurid stosowny formularz.
  • Transferuj globalne
   • Transfey domen globalnej mogą być przeprowadzone 7 dni przed wygaśnięciem domeny oraz 60 dni po odnowieniu domeny.
  • 7. Jakich technologii używa Twoja Baza Domen żeby zapewnić bezpieczeństwo transakcji dokonywanych kartami kredytowymi?
   • Poszukujemy wysokich standardów żeby zapewnić bezpieczeństwo i lepszą ochronę informacji, jakie Ty przekazujesz nam zamawiając i kupując usługi. Nasze serwery używają SSL (Secure Socket Layer) żeby zabezpieczyć przechowywanie i transfer Twoich danych z innych niebezpiecznych witryn. Używamy także digital secure server ID żeby zapewnić Ci większe bezpieczeństwo kiedy surfujesz po Internecie.
  • WAŻNE
   • Należy podac kod authinfo domeny. Po zaznaczeniu pola wyboru i wciśnięciu "Transferuj", zostanie wygenerowany dokument na podstawie którego należy dokonać wpłaty. Po opłaceniu i rozpoczęciu transferu do abonenta zostanie wysłany email z prośbą o potwierdzenie chęci dokonania Transferu. Wiadomość zostanie wysłana na aktualny adres e-mail znajdujący się w bazie Whois dla danego id kontaktu administratora. Prosimy sprawdzić czy możesz odebrać mail'a z podanej skrzynki pocztowej. Jeśli niemożesz odebrać maila poproś przed rozpoczęciem procedury transferu, poprzedniego rejestratora domeny o zmiane adresu e-mail lub o przeslanie linku niezbędnego do potwierdzenia chęci dokonania transferu domeny.

  Rekomendowane serwisy

  Baza wiedzy    Dofinansowania    eUlgi    ZPCHRPRO    Szkolenia    Opłata za środowisko    Expert